1.Gün
1.Gün

1. ULUSLARARASI DEVELİ ÂŞIK SEYRANİ VE TÜRK KÜLTÜRÜ KONGRESİ BAŞLADI

Develi Belediyesi Mustafa Aksu Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 1. Uluslararası Develi Âşık Seyrani ve Türk Kültürü Kongresi saygı duruşu ve istiklal marşıyla başladı. Hem Yurtdışı hem şehir dışından Kongre gelen akademisyenlerin kayıt işlemleri yapıldı.

Kongre düzenleme kurulu başkanı Doç. Dr. Recep Özkan açılış konuşmasında “Toplumları birbirinden ayıran önemli enstrümanlar vardır bunların başında ise kültür gelmektedir kültür ise toplumların genleri niteliğindedir kültürün oluşmasında da değeler önemli bir yer tutmaktadır değerler toplumsal devamlılıkta yol haritası niteliğindedir bu nedenle toplumsal değerlerin bireylere öğretilmesi elzemdir bu kapsamda özelde Develi’nin genelde ise ülkemizin önemli halk âşıklarından olan Âşık Seyraniyi tanıtmak ve onun verdiği mesajları canlı tutmak amacıyla bu kongreyi düzenlemiş bulunmaktayız“ dedi.

Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar konuşmasında “Bugün burada hep birlikte kültürel bir zenginliğe imza atacağız bizler Âşık Seyrani’yi anlamak ve anlatmak adına yıl boyunca çalışmalar yapıyoruz bunu kongre ile taçlandıralım ve gelecek nesillere bir eser bırakalım dedik ben inanıyorum ki burada bugün bir kültür bahçesi oluşturulacak hem yurt dışından hem şehir dışından 100 üzerinde Develi’ye gelen akademisyenlerle birlikte fidanlar dikilecek ve bu fidanlar meyve verecek Develi, Âşık Seyrani ve Türk Kültürü adına gelecek nesillere de güzel bir eser ortaya çıkacağına inanıyorum” dedi.

Develi İlçe Kaymakamı Murat Duru “Develi Tarihinin önemli bir şahsiyeti olan Aşık Seyrani’yi hocalarımız inceleyecek gelecek nesillere miras olarak kalacak akademisyenlerin yapacağı sunumların sonrasında toplanan bildiriler daha sonra Develi Belediyesi tarafından bir kitap haline getirilerek gelecek nesillere emanet edilecek ” dedi.

Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıdkı İlkay “ Develi, Aşık Seyrani ve Türk Kültürü ile ilgili bilimsel bilgi paylaşmak ve bu alanda çalışan akademisyenleri bir araya getirerek iş birliği ortamı oluşturmak ve yeni çalışmaların oluşmasına katkı sağlamak amacıyla düzenlenen bu kongrenin başaralı geçmesini diliyorum” dedi.

Kayseri Vali Yardımcısı Dr. M.H. Nail Anlar “ Aşık Seyrani’yi anma adı altında bugün bir araya gelerek bu edebiyat türünü tartışıyoruz dünyada Türk halk edebiyatından başka zengin başka bir toplum olduğunu ben düşünmüyorum bu çok değerli organizasyonun düzenlemesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum kongremizin hayırlara vesile olmasını diliyorum ”dedi

Akademisyen Elmira Tölökova Kongre katılımcılarının ve Kırgız halkı adına protokol üyelerine günün anısı olarak Kırgız şapkası taktim etti.

Hacettepe Üniversitesinden Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu yönetiminde Âşıklık Geleneği Ve Âşık Seyrani hakkında Akdeniz Üniversitesinden Prof. Dr. Zekeriya Karadavut, Gazi Üniversitesinden Prof. Dr. ismet Çetin ve Prof. Dr. Ali Yakıcı bildiri sunumlarını gerçekleştirdiler. Sunum sonrasında protokol üyeleri kongreye katılan akademisyenlere plaket ve Türk Bayrağı hediye etti. Kongre programı daha sonra Aşıklık geleneğinin duayen isimlerinden olan Halk Ozanı Hilmi Şahballı şiirleri ile devam etti.

Gazi Üniversitesi Prof. Dr. Necati Demir Türk kültüründe Oğuz Türkleri hakkında yapmış olduğu araştırmaları kongreye katılan akademisyenlere ve katılımcılara bir sunum gerçekleştirdi. Sunum sonrası soruları cevaplayan Demir Türk tarihinin daha eskilere dayandığını belirterek Türk Tarihinin güncellenmesi gerektiğini ve bu konuda çalışmalarının devam ettiğini vurguladı.

Dev Ali Anadolu Lisesi Okulunda öğlenden sonra devam eden kongrede Prof. Dr. Feyza Göher Vural, Doç. Dr. Kutret ALTUN, Prof. Dr. Nedim BAKIRCI, Doç. Dr. Elvan YALÇINKAYA, Prof. Dr. Atabey Kılıç ve Prof. Dr. M. Kemal ATİK’in yönettiği oturumlarda “Seyrani Sözlü Sunumlar” akademisyenler 1. Uluslararası Develi, Âşık Seyrani Ve Türk Kültürü Kongresi için hazırlamış oldukları bildirilerin sunumlarını gerçekleştirdiler. Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar oturumlara katılarak akademisyenlerin yaptığı sunumları dinledi. Oturum başkanları sunum sonrasında kongreye katılan akademisyenlere katılım belgesi taktim etti. 1. Uluslararası Develi, Âşık Seyrani ve Türk Kültürü Kongresinin 2. Oturumu yarın saat 09:00’da Mustafa Aksu Kültür Merkezinde devam edecektir.


Copyrighted in 2019 ULUSLAR ARASI DEVELİ - AŞIK SEYRANİ VE TÜRK KÜLTÜRÜ KONGRESİ
Web tasarım Medyatör