2.Gün
2.Gün

1. ULUSLARARASI DEVELİ ÂŞIK SEYRANİ VE TÜRK KÜLTÜRÜ KONGRESİ SONA ERDİ

Develi Belediyesi Mustafa Aksu Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 1. Uluslararası Develi Âşık Seyrani ve Türk Kültürü Kongresi son gününde yapılan oturumlarla sona erdi. Hem Yurt dışı hem şehir dışından Kongreye gelen akademisyenler 2. Oturumunda Türk Kültürü ve 3. Oturumda Develi hakkında sunumlarına devam ettiler.

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinden Prof. Dr. İsa Özkan yönetiminde Türk Kültürü hakkında Türk Halk Bilimi Araştırma Merkezi Başkanı Dr. Yaşar Kalafat, Hacettepe Üniversitesi Prof. Dr. Nebi Özdemir, Gazi Üniversitesi Prof. Dr. İsmet Çetin ve Prof. Dr. Muammer Nurlu bildiri sunumlarını gerçekleştirdiler. Sunum sonrasında protokol üyeleri kongreye katılan akademisyenlere plaket ve Türk Bayrağı hediye etti.

Dev Ali Anadolu Lisesi Okulunda kongrenin 2. Gününde Dr. Öğretim üyesi Hüseyin Kürşat Türkan, Doç. Dr. Kürşat Öncül, Doç. Dr. H. Nurgül Begiç, Doç. Dr. Onur Alp Kayabaşı, Prof. Dr. Ayşe Yücel Çetin, Doç. Dr. Seyfullah Yıldırım’ın yönettiği oturumlarda “Türk Kültürü Sözlü Sunumlar” da akademisyenler Türk Kültürü Kongresi için hazırlamış oldukları bildirilerin sunumlarını gerçekleştirdiler. Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar oturumların 2. günde katılarak akademisyenlerin yaptığı sunumları dinledi. Oturum başkanları sunum sonrasında kongreye katılan akademisyenlere katılım belgesi taktim etti.

Kongre de öğleden sonra da Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Doç. Dr. Recep Özkan yönetiminde Develi hakkında Erciyes Üniversitesi Doç. Dr. Sultan Topçu, Devlet Arşivleri Uzmanı Hacı Osman Yıldırım, Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Süme bildiri sunumlarını gerçekleştirdiler.

Dev Ali Anadolu Lisesi Okulunda öğleden sonra Doç. Dr. Ali Korkmaz, Doç. Dr. H. Nurgül Begiç, Prof. Dr. Muhittin Eliaçık, Doç. Dr. Timur Vural, Doç. Dr. Kenan Güllü, Doç. Dr. Yılmaz Yeşil yönettiği Develi Sözlü Sunumlar hakkında akademisyenler sunumlarını gerçekleştirdiler. Sunumdan sonra Dev Ali Anadolu Lisesi Okulu öğretmenleri ve öğrencilerinin organize ettiği etkinlikte katılımcılara aşure ikram edildi.

Develi Belediyesi Mustafa Aksu Kültür Merkezinde 1. Uluslararası Develi Âşık Seyrani Ve Türk Kültürü Kongresinin kapanış konuşmasında Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar 1. Uluslararası Develi Âşık Seyrani Ve Türk Kültürü Kongresi ile alanında önde gelen bilim insanlarının, akademisyenlerin bilgi alışverişinde bulunmaları; deneyimlerini, araştırma bulgularını ve en son gelişmeleri paylaşmaları için bilimsel bir ortam oluşturmayı amaçladıklarını belirterek, “Kongre sonuçlarının Develimiz başta olmak üzere ülkemize ve bilim dünyasına önemli katkılar sağlayacağına inancımız tam. Düzenlemiş olduğumuz bu kongrenin, bilim insanlarına sundukları kültür şöleni için teşekkür ediyorum. Kongre süresi içerisinde sizleri misafirperverliğe yakışan bir şekilde ağırlamaya çalıştık. Önümüzdeki sene 2. Düzenleyeceğimiz Uluslararası Develi, Âşık Seyrani ve Türk Kültürü Kongresinde siz kültür elçilerini tekrar Develi’de görmek ve yapmış olduğumuz bu kongrenin manevi değerlerimiz olarak gelecek nesillere ulaşması için var gücümüzle Develi Belediyesi olarak çalışmaya devam edeceğimize sizlerin huzurunda söz veriyorum. Uzak yakın demeden Develi’ye gelen tüm katılımcılara ve emeği geçen tüm personelime çok teşekkür ediyorum ”dedi.

Develi İlçe Kaymakamı Murat Duru “Bu tür kongrelerde ev sahipliği yapmanın kültürel çeşitliliğimizi, eşsiz özelliklerimizi ve organizasyon başarımızı yansıtması açısından son derece önemli olduğunu düşünüyorum Bu bilimsel etkinliğimizi sahiplenme noktasında ayrıca Belediyemize ve destek veren tüm kurumlara, siz bilim insanlarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kongrenin ilçemize, ilimize ve ülkemiz için hayırlı olsun Başta Develi Belediye Başkanımız Mehmet Cabbar beye olmak üzere bilim kurulu ve akademisyen hocalarıma ve emeği geçen herkese tekrar teşekkürlerimi sunarım” dedi.

Panel Başkanı Hacettepe Üniversitesi Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu 1. Uluslararası Develi Âşık Seyrani ve Türk Kültürü Kongresinin tamamlanmasının ardından değerlendirme yaptı Çobanoğlu konuşmasında “Gerçekleştirilen bu kongrenin, tüm kongre katılımcılarına ve Develi Belediyesine bundan sonraki kongrelerde yol gösterici olacağından eminim Kültürel zenginlik noktasında oldukça zengin olan Develi’nin Âşık Seyrani Üniversitesi olarak hazır olduğunu artık kanıtlamıştır” dedi.

1. Uluslararası Develi Âşık Seyrani ve Türk Kültürü Kongresinde akademisyenlerin Develi, Âşık Seyrani ve Türk Kültürü adına sunumlarında anlatmış oldukları Develi’deki tarihi mekânları ziyaret ederek tarihe tanıklık etmeleri için Develi Belediyesi tarafından Kongreye katılan akademisyenlere bir gezi düzenlenecek.


Copyrighted in 2019 ULUSLAR ARASI DEVELİ - AŞIK SEYRANİ VE TÜRK KÜLTÜRÜ KONGRESİ
Web tasarım Medyatör